Kamp ve Vahşi Hayvan

Kamp ve Vahşi hayvan kamp yaparken her zaman için vahşi hayvanların burada bulunabileceğini ve bu doğayı beraber paylaştığımızı unutmayıp tedbirleri elden bırakmamalıyız.

Peki vahşi hayvanlar burada var ise ne tür yöntemler izlemeliyiz? Vahşi hayvanları kendimizden nasıl uzak tutarız ? bu sorulara cevap arayalım.

Ayrıntılara geçmeden önce şunu belirtmeliyiz ki bu durum sizi hiç korkutmasın gerekli tedbirler ile bu doğanın keyfini birlikte çıkarabiliriz.

İlk olarak kamp yaptığımız yerlerde karşılaşabileceğimiz başlıca hayvanlara bakalım.

Kamp yapacağınız bölgede hangi vahşi hayvanların bulunduğuna gideceğiniz bölgeyi aratıp daha önce karşılaşılan hayvanlara ulaşabilirsiniz.

1-) Ayı

Çöp Karıştıran Ayı

Ayılar karşılaşmayı hiç istemeyeceğimiz bir hayvan olduğu kesin 🙂 Ülkemiz de her yerde olmasa da ayı bulunan bölgelerde özellikle dikkat etmek gerekiyor.

Ayılardan kaçmak çok zordur hızlı koşarlar tırmanma konusunda çok yetenekliler bu yüzden ayı ile karşılaşmamak için önlemler almalıyız.

İlk olarak ayılar buldukları her şeyi yiyebilirler pis boğaz diyebiliriz.

Çöplükler yiyecek atıkları olan yerler su kenarları ayılar için iyi bölgelerdir.Kısacası ayılar sizin olduğunuz yerleri sevmesi yüksek ihtimal bu yüzden ayılardan korunmak için arkadaşlarınızla yüksek sesle sohbet edin ve müzik açmayı ihmal etmeyin ayılar sesten rahatsız olup sizin yanınıza uğramayacaktır.

2-)Yaban Domuzu

Yaban Domuzu

Yaban domuzları kampta sıklıkla denk gelebileceğiniz sesini gürültüsünü duyabileceğiniz hayvanlardan birisidir.

Yaban domuzları genelde sürüler halinde gezerler ve amaçları sadece yemek aramaktır yani sizin yiyeceklerinizin kokusuna gelebilirler genel olarak saldırgan yapıda değillerdir.İnsan görünce kaçmayı tercih ederler.

Panik yapmanıza gerek yok yavruları varsa daha tedbirli olup eğer üzerinize doğru hamle yapar ise yetişemeyeceği yüksek bir yere çıkmayı tercih edebilirsiniz , eğer kaçmak zorundaysanız düz kaçmak yerine zikzak çizerek kaçmayı denemelisiniz.

3-) Tilki Çakal ve Kurtlar

Tilki

Tilkiler kamp hayatınızda çokça denk gelebileceğiniz canlılardır korkmanıza gerek yok size zarar vermeyecektir fakat kurnazlıklar ile yiyeceklerinizi almak isteyecektir.

Çakallar ise insanlara alışık olduğu için sizden korkmayacaktır tehlike arz edebilir.

Kurtlar ise aralarında en tehlikelisi fakat panik yapmanıza gerek yok bu 3 hayvan içinde ateş yakmanız size yaklaşmalarını önleyecektir size doğru gelirler ise yanan sopalar ile hareket etmeniz onları ürkütüp kaçıracaktır.

4-) Yılan Akrep Fare

Akrep

Yılanlar kamp yaptığınız yerlerde olabilir kamp kurmadan önce bölge inceleyip ağaç diplerine dikkat edip eğer orada yılan varsa sakin olun siz bir şey yapmadıkça saldırmayacaktır uzaklaşıp başka nokta seçebilirsiniz.

Akrepler daha çok taş altlarını severler ve buralara dikkat ederek kamp atacağınız oturacağınız yerleri kontrol etmelisiniz.Çıplak ayak ile dolaşmak ve kontrol etmediğiniz yerlerde gece oturmak tehlikeli olabilir.

Genel olarak yabani hayvanlardan uzak konforlu bir kamp yaşamı sürmek için dikkat etmemiz durumlar var ;

  • Tuvalet ihtiyaçlarımızı çadırdan en az 50 m uzağa yapmak. Hayvanlar tuvalet kokunuza gelebilirler.
  • Arkadaşlarınız ile ateş başında sohbet etmek sizi hem huzurlu hemde güvenli olmanızı sağlayacaktır.
  • Çöplerinizi kesinlikle dağınık şekilde bırakmayın toparlayıp çöp noktalarına veya belirli noktalarda tutup en kısa vakitte çöpe atmayı ihmal etmeyin çöpleriniz dağıtmanız koku yayacak ve onları daha çok çekecektir.
  • Hayvanların size saldırması düşük ihtimal de olsa her ihtimale karşı Jandarma’ya kamp yaptığınız yeri bildirmeyi ve yanınız ilk yardım malzemesi taşımayı unutmayın.

Kamp ve Vahşi hayvan konusunda umarım faydalı bir içerik olmuştur sizlerde kampta denk gelen vahşi hayvanların fotoğraflarını Instagram üzerinden bize iletmeyi unutma

Diğer Kamp Rehberi içerikleri için takipte kalın.

Serkan

Meraklı araştırmacı , doğa sever amatör balıkçı :)

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir